Umowa otwarta czy umowa na wyłączność?

Budomos Nieruchomości 2 stycznia 2023

Coraz więcej osób posiadających dom, mieszkanie czy działkę na sprzedaż decyduje się na nawiązanie współpracy z biurem pośrednictwa. To wygodne rozwiązanie, gdyż pośrednicy świetnie znają lokalny rynek nieruchomości, wiedzą jak skutecznie zaprezentować i wypromować ogłoszenie, a do tego mają w swojej bazie klientów, którzy mogą takiej nieruchomości poszukiwać. Dzięki temu znalezienie potencjalnego kupca staje się znacznie prostsze, zaoszczędza wiele czasu oraz daje pewność bezpieczeństwa transakcji. 

Jeżeli podjąłeś decyzję o sprzedaży swojej nieruchomości wraz z pośrednikiem, pierwszym krokiem jest podpisanie umowy pośrednictwa, która w możliwie szczegółowy sposób określa jakie zobowiązania i uprawnienia mają obie strony. Wasza współpraca może opierać się na jednej z dwóch rodzajów umów – umowie otwartej lub umowie na wyłączność, tzw. umowie ekskluzywnej.

Umowa otwarta.

Umowa otwarta daje możliwość podpisania umowy z wieloma biurami nieruchomości, co wydaje się być świetnym rozwiązaniem – im więcej agencji, tym dom, mieszkanie czy działka mają większą szansę szybciej się sprzedać. Niestety w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. To samo ogłoszenie pojawia się na portalach branżowych wiele razy, często ze sprzecznymi informacjami, niejednokrotnie różnymi cenami, wprowadzając chaos informacyjny, a tym samym nie wzbudzając zaufania kupującego.  Agent musi konkurować z innymi biurami, gdyż tylko jedno z nich dostanie wynagrodzenie. Dlatego swoje siły i środki kieruje na własnych klientów kupujących, gdyż inne biura są dla niego konkurencją.

Gdy klient dzwoni i pyta, czy oferta jest aktualna, pośrednik na umowie otwartej musi zadzwonić i zapytać właściciela – to również nie wzbudza wiarygodności u potencjalnych nabywców. Przy takiej umowie sprzedający będzie musiał utrzymywać kontakt z wieloma agencjami oraz z osobami prywatnymi w celu umówienia prezentacji, z których każdy będzie wywierał presję na jak najszybsze spotkanie.

Agent na umowie otwartej nie ujawni dokładnej lokalizacji, nie wyda dodatkowych środków na odpowiedni marketing i będzie dążył do sprzedania jakiejkolwiek nieruchomości ze swojej bazy.

Umowa ekskluzywna.

Klauzula wyłączności w umowie pośrednictwa oznacza, że tylko ten agent, z którym ją podpiszesz ma prawo pośredniczyć w transakcji sprzedaży. Umowa na wyłączność wymaga większego zaangażowania i profesjonalizmu ze strony agenta. Sprzedający może liczyć na jak najlepsze przygotowanie nieruchomości licząc na fachową konsultację. Jest możliwość uzyskania wyższej, ale realnej ceny, gdyż nie musi konkurować z innymi biurami nieruchomości. Ma on mniej ogłoszeń, a tym samym znacznie większą wiedzę na temat sprzedawanych nieruchomości. Oferta jest na bieżąco aktualizowana, publikowana na każdym portalu w tej samej formie, a jej warunki są takie same, co wpływa na większe zaufanie ze strony kupującego. Lokalizacja nieruchomości jest jawna.

Sam fakt, że przy umowie na wyłączność agent dostanie swoje wynagrodzenie gwarantuje wykorzystanie przez pośrednika wszystkich – zwłaszcza dodatkowo płatnych – najbardziej efektywnych narzędzi pracy. Mogą nimi być między innymi profesjonalne sesje zdjęciowe, zdjęcia powietrzne z drona, podbite ogłoszenia na portalach branżowych, ogłoszenia w lokalnej gazecie, czy organizowanie tzw. dni otwartych – to sprawia, że dana nieruchomość przedstawiona jest jak w najlepszym świetle. Dodatkowo pośrednik współpracuje z innymi biurami nieruchomości, co znacznie przyspiesza proces sprzedaży.

W każdej z tych umów warunki muszą być indywidualnie wynegocjowane – w tym klauzula wyłączności. Klient kupujący czy sprzedający nieruchomość sam musi podjąć decyzję, która z tych umów będzie dla niego najlepsza.