Dlaczego warto współpracować z pośrednikiem nieruchomości?

Budomos Nieruchomości 2 stycznia 2023

Pierwszą myślą, która przychodzi właścicielowi nieruchomości po podjęciu decyzji o sprzedaży, jest próba samodzielnego zmierzenia się z tym tematem. Następuje określenie czekających go zadań i czynności, które należy wykonać. Pierwszym pytaniem jest, jak dotrzeć do potencjalnego kupca, a przede wszystkim, gdzie ogłaszać zamiar sprzedaży. Czy mam czas odbierać wszystkie telefony o różnych porach dnia i nocy? Czy osoby, które zaproszę do domu na oględziny, faktycznie są zainteresowane zakupem? Przecież na rynku nieruchomości nie wszyscy mają dobre zamiary. Nieruchomość ma dużą wartość, więc jak przeprowadzić transakcję, aby była ona bezpieczna? Następnym zadaniem jest przygotowanie wszystkich dokumentów potrzebnych do sprzedaży, a wymaganych przez notariusza do wykonania transakcji. Pojawia się wiele wątpliwości, a najważniejszą z nich jest to, czy sam podołam wszystkim obowiązkom, które dodatkowo biorę na siebie. Z podobnymi problemami musi zmierzyć się osoba, która zamierza nabyć mieszkanie, dom albo działkę. W tym momencie warte rozważenia jest, czy nie skorzystać z pomocy profesjonalisty na rynku jakim jest pośrednik nieruchomości.

Jakie zatem korzyści przyniesie mi współpraca z pośrednikiem?

1. Bezpieczeństwo.

Jedną z najważniejszych rzeczy jest bezpieczeństwo transakcji. Niezbędne jest sprawdzenie stanu prawnego oferowanej nieruchomości oraz weryfikacja uczestników zarówno od strony sprzedającego, jak i kupującego daną nieruchomość – pośrednik wykona to wszystko za Ciebie. Na tym etapie bada się kto jest właścicielem nieruchomości, księgę wieczystą, warunki zabudowy, plany zagospodarowania przestrzennego, pozwolenia na budowę, dostawców mediów, aktualny stan fizyczny i techniczny, itp. Sprawdza się tożsamość osób z posiadanymi przez nich dokumentami, najczęściej dowodem osobistym – w ten sposób eliminuje się potencjalnych oszustów. Oferty biura są wiarygodne i pewne, co wsparte jest obowiązkowym ubezpieczeniem OC pośrednika.

2. Wiedza i doświadczenie.

Profesjonalny pośrednik to osoba o bogatym doświadczeniu zawodowym – posiada autorytet poparty fachową i rzeczową wiedzą. Potrafi udzielić wszystkich wyczerpujących informacji dotyczących oferowanych nieruchomości oraz niejednokrotnie pomaga wyjaśnić ewentualne niejasności. W sposób analityczny kojarzy klientów mając na uwadze ich preferencje i oczekiwania, oraz przygotuje wszystkie niezbędne dokumenty wymagane do zawarcia bezpiecznej transakcji.

3. Oszczędność czasu.

Biorąc pod uwagę liczne obowiązki życia codziennego, aby więcej czasu spędzić z rodziną i bliskimi niezbędne może być przyjęcie pomocy pośrednika przy transakcji zakupu bądź sprzedaży nieruchomości. W zależności od Twoich potrzeb, pośrednik będzie odbierał albo wykonywał za Ciebie telefony, przygotowywał idealną ofertę albo jej szukał uwzględniając Twoje preferencje, przeprowadzał i uczestniczył w prezentacjach, przygotowywał dokumentację składając i wybierając potrzebne zaświadczenia.

4. Przygotowanie oferty.

W procesie sprzedaży przygotowanie oferty jest rzeczą kluczową i od niej zależy, jak dana nieruchomość jest postrzegana na rynku. Nikogo nie trzeba przekonywać, jak istotne jest przedstawienie oferty poprzez inspirujące zdjęcia i właściwy opis. Pierwsze wrażenie jest tutaj najważniejsze, dlatego dobór odpowiednich środków i samo przygotowanie nieruchomości ma duże znaczenie. Najlepiej powierzyć te czynności doświadczonemu pośrednikowi i zastanowić się czy nie należy skorzystać z dodatkowych usług w postaci home staging’u, wideoprezentacji czy zdjęć z drona.

5. Marketing oferty.

Dobrze przygotowana oferta to dopiero połowa sukcesu. Teraz należy przygotować strategię sprzedaży indywidualnie do każdej oferty – jakie wybrać narzędzia, gdzie promować nieruchomość, jak ją skutecznie zaprezentować. Doświadczony pośrednik zapewni najlepszą widoczność i dostępność w największych portalach branżowych, wykorzysta kanały social media, zastosuje dodatkowe wsparcie reklamowe oraz posiłkuje się własną bazą klientów. Warto wspomnieć, że oferty na wyłączność mają dodatkowe wsparcie w postaci systemu MLS, który zapewnia wymianę ofert z innymi biurami nieruchomości, jak również daje możliwość zakupu bądź sprzedaży nie publikowanych jeszcze nigdzie nieruchomości.

Podsumowując, skorzystanie z usługi pośrednika nieruchomości zapewnia większe bezpieczeństwo transakcji, gdyż agent w sposób profesjonalny pozwala przejść przez cały proces sprzedaży lub zakupu nieruchomości. Pomoże w przygotowaniu oferty sprzedaży lub wybierze najlepszą nieruchomość biorąc pod uwagę preferencje poszukującego. Bez emocji poprowadzi negocjacje i dopełni wszystkich niezbędnych formalności, zbierze potrzebne dokumenty, umówi wizytę u notariusza.

Czy podniesienie naszego komfortu psychicznego i oszczędność czasu warte są poniesienia związanych z tym kosztów musi być samodzielną decyzją każdego sprzedającego bądź kupującego nieruchomość, kto zastanawia się na taką współpracą.